Kuvat: EPF ja Seijan arkisto
Kuka olet, mistä tulet ja mitä teet? Mitkä ovat ennätyksesi voimanostossa?
Olen Seija Skogman ja asun Pornaisissa. Edustan Etelä-Suomen Voimanostajia. On hyvä treenata mukavassa porukassa Pornaisissa.
Omia ennätyksiä olen tehnyt SM-lavoilla sekä EM- että MM-lavoilla. Tähänastisista kisoista arvostan eniten kyllä Japanin varustepenkkikisaa vuonna 2019. Sarjassa N50/72 kg, tulos 87,5 kg. Sain taistella ranskalaista vastaan ja voitin hänet. 3. sija oli tuloksena.
Uusia omia ennätyksiä olen 2024 tehnyt paidan kanssa Turkissa. Siellä tuli nostettua N50/76 kg sarjassa 102,5 kg. Myös varustevoimanosto on minulle mieleistä. Parhaan tuloksen olen tehnyt Ruotsissa vuonna 2022. JK 125, PP 92,5 ja MN 117,5 kg. Varustevoimanosto on minulle suotuisempaa, kun on huonossa kunnossa oleva polvi.
Miten olet päätynyt voimanoston pariin?
Taisi olla vuosi 2012, kun Pornaisten yhtenäiskoulun kuntosalilla oli kurssi ”Kunnossa kaiken ikää”. Vetäjänä oli Kaj Mattila. Olin aika lailla huonossa kunnossa fyysisesti. Polveani oli leikelty jo tuohon mennessä kuusi kertaa. Nuoruudessani olin kyllä urheilut ennen kuin vuonna 1982 polveni meni pois paikoiltaan.
Harrastin talvella hiihtoa ja luistelua ja kesäisin juoksua ja uintia. Tanssiminen on ollut myös tärkeätä minulle. Salillakin tuli käytyä ja silloin nostin penkistä 40 kg. Kurssilla huomasin, että liikkeet, jota siellä tehtiin, antoivat minulle henkisesti voimaa ja halua jatkaa. Tästä innostuneena halusin tehdä tuon 40 kg penkkiennätykseni uudestaan. Siitä lähtien on Kaj Mattila ollut valmentajani.
Mikä voimanostossa kiehtoo ja mikä siinä on parasta?
Minulle on tärkeintä ollut se, että olen saanut siirrettyä tekonivelleikkausta. Halu kehittyä vielä ja ehkä parantaa tuloksiakin ainakin varustepenkissä. Kisalavoilla haluaa tehdä parhaansa ja sääntöjen mukaisia suorituksia. Pornaisten salilla on kyllä tarkkasilmäisiä seurakavereita, jotka kertovat heti, jos ei suoritus olekaan sääntöjen mukainen.
Tuomarina ollessani olen jokaisen nostajan kanssa tekemässä suoritusta. Myönnän kyllä että, tuomarointikin on raskasta, kun joutuu pitää tarkkaavaisuutta yllä koko ajan.
Mitä teet vapaa-ajallasi silloin kun et ajattele voimanostoa?
Minä harrastan savitöitä. Dreijaaminen on hyvä vastapaino kaikelle muulle. Kotonakin jatkan savitöiden koristelua sekä hiomista, ennen kuin ne menevät ensimmäiseen polttoon. Käyn Mäntsälän kansalaisopistolla näitä savitöitä tekemässä. Myös kangaspuilla olen saanut kaiken näköistä ja kokoista aikaiseksi. Matoista pellavaliinoihin.
Kenen kanssa haluaisit salille ja miksi?
Meillä on kyllä hyvä yhteishenki seurassa. Autamme toisiamme ja, kun varustekisat lähenevät, niin pitää kyllä porukkaa olla ympärillä varmistamassa. Näin tapahtuukin ja se on todella tärkeätä. Kun SVNL:n päävalmentaja käy samalla salilla, niin olen hyvin oppinut tässä vuosien varrella voimailusta. Seuran ulkopuolelta haluaisin penkata Marcela ja Kenneth Sandvikin kanssa.
Mitä haluaisit vielä oppia voimanostosta?
Aina oppii jotakin uutta, tai hoksaa, että näinhän se piti tehdä. Monesti miettii, että pystyykö kyykkäämään enää, kun jossain vaiheessa tekonivel tulee polveen. Mitä haasteita se tuo, ja kuinka ne voitetaan.
Mitä haluaisit, että sinulta vielä kysyttäisiin ja mitä siihen vastaisit?
Teetkö nuorten kanssa jotain voimanostoon liittyvää?
Seura on saanut sopimuksen Pornaisten kunnan kanssa harrastemallista. Järjestämme nuorille (7.-9. luokat) tiistaisin heti koulun jälkeen kuntosaliharjoittelua. Jokainen nuori lähtee omasta tasostaan ja kehittyy omaan tahtiin. On todella palkitsevaa, kun näkee nuorten kehittyvän ja vielä se, että he itsekin kertovat tämän asian. Kerhopaita, juomapullo sekä välipala ovat olleet nuorille mieluisia.
Käymme Pornaisten kolmessa koulussa Mattilan kanssa kiertämässä ja antamassa vinkkejä oppilaille, miten voi pitää kunnostaan hyvää huolta ja kehittyä. Laitamme jumppakepit ja kahvakuulat sekä kuminauhat autoon ja menoksi.
Terveisiä voimanostojen lukijoille?
Nuorena kannattaa kokeilla ja harrastaa eri urheilumuotoja. Vähän vanhempanakin on hyvä, että on erilaisia harrastuksia. Tasapainon hakeminen päivään on tärkeätä.
Joskus tässä elämässä saattaa tulla monenlaisia vastoinkäymisiä. Niistä oppiminen ja ylitsepääseminen on kehitystä ja vahvistavaa.
Odotan innolla uusia kisoja ja haasteita.