eVoimanostajan Sunnuntaivieras – Niina Köninki

Kuvat: Niinan arkisto ja EPF

Kuka olet, mistä tulet ja mitä teet? Mitkä ovat ennätyksesi voimanostossa?

Olen Niina Köninki Naarajärveltä lähtöisin ja vuonna 2003 lahtelaistunut penkkipunnertaja. Perheeseeni kuuluu kohta 18-vuotias poika sekä 8-vuotias kääpiöbullterrieri Uuno.

Edustan seuraani Asikkalan Poweria klassisessa penkkipunnerruksessa ja maksimivoimapunnerruksessa 63 kg sarjassa. Työskentelen pääkaupunkiseudulla rakennusalalla hankintapäällikkönä hankintojen ja sopimusten parissa.

Kisaennätykseni virallisissa kisoissa on klassisessa penkissä  95 kg ja maksimivoimapunnerruksessa 87,5 kg.

Miten olet päätynyt voimanoston pariin?

Mursin jalkani kolmesta kohtaa vuonna 2020 crossfitissä, jonka seurauksena aloin jalkakipsissä ensiksi treenaamaan maksimivoimapunnerrusta (sotilaspenkki). Kilpailuihin osallistuakseni tarvitsin kuitenkin itselleni seuran, joten astelin Asikkalan Powerin treeneihin helmikuussa 2020 ja ensimmäiset kisani nostin maksimivoimapunnerruksen SM-kisoissa 12.9.2020. Klassisen penkin ensimmäiset SM-kisat nostin 26.9.2021 Tammelassa.

 

 

Mikä voimanostossa kiehtoo ja mikä siinä on parasta?

Lajissa kiehtovinta on miten siinä yhdistyvät fyysinen suorituskyky ja mielenlujuus. Suurten painojen nostaminen vaatii paitsi myös fyysistä voimaa myös henkistä vahvuutta. Jokainen lisätty kilo tankoon on merkki siitä, että työ kantaa hedelmää

Parasta omasta mielestäni on kilpailut, jotka tarjoavat mahdollisuuden mitata omaa kehitystä muiden tasoon nähden, sekä tietenkin uudet ystävät ympäri maailman.

Mitä teet vapaa-ajallasi silloin kun et ajattele voimanostoa?

Normaali arjessa vapaa-aika kuluu hyvin pitkälle koiran, perheen, kodin ja ystävien parissa. Lomalla tykkään matkustella.

 

Asikkalan Power vasemmalta lähtien Petri Ahokas, Rami Alamaa ja Antti Vainio

 

Kenen kanssa haluaisit salille ja miksi?

Treenaan pääsääntöisesti yksin, pois lukien maanantait, jolloin treenaan seuramme salilla Asikkalassa, joten en oikein osaa kaivata treeniseuraa. Kotisalini Lahdessa on K&M, joten sieltä saan aina halutessani treeniseuraa ja varmistajia kellonajasta riippumatta.

Mitä haluaisit vielä oppia voimanostosta?

Kärsivällisyyttä ja oppia ymmärtämään, että välillä tulee hetkiä jolloin kehitys saattaa hidastua tai jopa pysähtyä kokonaan. Voimanosto ei siis ole vain fyysisen voiman kehittämistä. Se on myös kärsivällisyyden, päättäväisyyden ja jatkuvan kehittymisen taitojen oppimista.

Mitä haluaisit, että sinulta vielä kysyttäisiin ja mitä siihen vastaisit?

Terveisiä eVoimanostajan lukijoille?

Aurinkoista kevään odotusta!

 

Heinäkuusta 2022 lähtien Mats Finne on toiminut valmentajanani ja vastannut harjoitusten suunnittelusta.