Jarmo Virtanen menehtyi 10. toukokuuta 2026 Turun yliopistollisessa keskussairaalassa 69 vuoden iässä sydänsairauteen. Hän oli syntynyt Perttelissä 16. helmikuuta 1957.
Salolainen Jarmo ”Jallu” Virtanen oli koko elämänsä ajan innokas ja omistautunut urheilumies. Nuoruudessaan hän harrasti yleisurheilua, mutta siirtyi myöhemmin painonnoston pariin, jossa saavutti merkittävää menestystä. Hänet palkittiin Salon parhaana nostajana useana vuonna (1976–1981), ja hänen kilpailu-uransa kohokohta oli SM-pronssimitali vuonna 1981.
Kilpauransa jälkeen Virtanen jatkoi aktiivisesti lajin parissa valmentajana ja huoltajana. Hän toimi lukuisissa kilpailuissa nostajien tukena ja oli tunnettu tarkkuudestaan, asiantuntemuksestaan sekä harkitsevasta otteestaan taktiikka-asioissa.
Virtanen oli pitkäaikainen ja arvostettu seura-aktiivi Salon Viestissä, Salon Voimailijoissa sekä Lopen Voima ja Kunto teamissa. Hän oli yksi Salon Voimailijoiden perustajajäsenistä. Myös Suomen Voimanostoliitossa hän toimi useissa tehtävissä, erityisesti lavamiehenä, ja tuli tunnetuksi osuvista kommenteistaan kuten ”prikka” ja ”kolme punaista”.
Monille salolaisille Jarmo tuli tutuksi myös yli 30 vuoden työstään kiinteistönvälittäjänä. Paikalliset ihmiset ja alue olivat hänelle läheisiä, ja hänet tunnettiin laajasti luotettavana ja helposti lähestyttävänä ihmisenä. Ollikkalan punttisalilla hän oli keskeinen hahmo, jolta kysyttiin usein neuvoja – ja niitä myös saatiin.
Jarmo oli puolisonani tärkeä tuki ja voimanlähde. Pitkässä yhteisessä elämässämme korostuivat keskinäinen kunnioitus, yksilöllisyyden arvostaminen sekä tilan antaminen harrastuksille, jotka toivat tasapainoa arkeen. Jarmo oli luonteeltaan rauhallinen ja säilytti tasapainonsa kaikissa tilanteissa.
Virtasen muistoa kunnioitettiin 23. toukokuuta 2026 Ollikkalan punttisalilla järjestetyissä kansallisissa voimanostokilpailuissa, jotka nimettiin hänen kunniakseen Jarmo Virtasen muistokisoiksi.
Yksi merkittävä hahmo on poissa, mutta hänen työnsä ja muistonsa elävät edelleen voimanoston parissa ja kaikkien hänen tunteneidensa mielissä.
Margetta Salminen
puheenjohtaja
Salon Voimailijat

