Kansallinen voimanostokisa 22.11.2025 Pornainen

Teksti & kuva: Kaj Mattila

Pornaislainen Etelä-Suomen Voimanostajat päätti vuoden 2025 kisajärjestäjän urakan kansallisiin voimanostokisoihin lauantaina 22.11.

Näihin kisoihin saatiin lopulta vain kuusi nostajaa, mutta sitäkin mielenkiintoisempi kisapäivästä tuli.

Miehissä paluuta tekevä Marko Salovaara kärsi pienistä vaivoista, mutta tulos tehty ensi vuoden SM-kisaan. Historiaa nähtiin kisassa parillakin eri tavalla mitattuna. Järjestävän seuran Ann-Kristin Sandström avasi virallisen kisauransa tässä kisassa ja hänen hankkima lisenssi olikin historiallinen. Tämän vuoden 1300. lisenssi, upea virstanpylväs rikottu lajimme nostajamäärässä tässä kisassa.

Kruununa tässä kisassa mukana tämän hetken voimailun Suomen ykkösnimi – Janette Ylisoini. Janette tavoittelee ”ykköslajissaan” Olympiapaikkaa. Huonosti ei suju ”sivulaji” voimanostokaan. Kyykyn aloitus 180 kg oli kuin tyhjä tanko olisi ollut nuorukaisen harteilla. Toiseen reilu korotus 195 kg ja toisinto aloituspainosta. Viimeiseen vielä reipas korotus 207,5 kg, joka onnistuessaan olisi epävirallinen SE sarjoihin N76 kg ja N23/76 kg. Viimeinen nosto hyväksyttiin tuomari äänin 2-1. Näin rankingissa Janetella kaikkien aikojen toiseksi suurimmat kyykkyraudat klassisessa nostomuodossa. Penkissä Janette otti kaikki kolme nostoa päätyen 87,5 kg tulokseen, kun viimeinen 92,5 kg oli tällä kertaa liikaa. Vedossa vain aloitus 150 kg, joka jätti kyllä arvailujen varaan mitä maastanostosta irtoaisi, jos hän tosissaan lähtisi tankoa repimään. Tämä jää nähtäväksi juniorien SM-kisaan vuonna 2026 johon hän lähtee yhtenä mitaliehdokkaana.

Pornaisten tuttu voimailupyhättö elää viimeisiä hetkiään, kun kuntaan on rakentumassa uusi monitoimihalli. Pornaisten kunta on ollut erittäin hyvin mukana aiemmissa kisahankkeissa ja jännittyneenä odotamme miten uudessa kohteessa kisatoiminta saadaan alkuun.

Tulokset