IPF: Jäykkien polvenlämmittimien kielto kumottu

Kansainvälinen Voimanostoliitto IPF tiedotti huhtikuussa ns. jäykkien polvenlämmittimien poistamisesta IPF:n hyväksyttyjen varusteiden listalta. Tuoreessa tiedotteessaan IPF kertoo huolellisen harkinnan jälkeen, ottaen huomioon urheilijoiden edut ja valmistajien näkökulmat, päättäneensä oikeudenmukaisuuden ja yhteistyön hengessä kumota aiemman päätöksensä. Alla olevan listan polvenlämmittimiä voi siis käyttää kaikissa IPF:n hyväksymissä kilpailuissa vuoden 2026 loppuun asti.

  • INZER ErgoPro Knee Sleeves & INZER ErgoPro “Kona” Knee Sleeves – IPF ID: 270
  • Titan Knee Sleeves (TKS) 7mm: IPF ID: 127
  • ONI Knee Sleeve Pro IPF ID: 113 Equipped & Classic
  • Strength Shop 7mm Inferno PRO Knee Sleeves Extra Stiff Black IPF ID: 221-1
  • Fortex Knee Sleeves 7mm Extra Stiff Various colours IPF ID: 205
  • A7 Hourglass Knee Sleeves Rigor Mortis (various colors) IPF ID: 100

Kaikki Hansun valmistamat varusteet ja kilpailuvälineet ovat kuitenkin edelleen poistettu IPF:n hyväksyttyjen varusteiden ja välineiden listalta.

Nykyinen IPF:n hyväksyttyjen varusteiden lista on voimassa vuoden 2026 loppuun asti. IPF:n hallitus aikoo tänä voimassaoloaikana tarkistaa varustelistan ja tekniset säännöt sekä käynnistää prosessin uuden hyväksymismenettelyn laatimiseksi.

Päätöksistä kerrotaan tarkemmin IPF:n tiedotteessa.

Edellinen artikkeli
Vastauspyyntö kyselyyn: Liikunnan ja urheilun eettisten asioiden edistämisen sekä Suomen urheilun eettisen keskuksen (SUEK) arviointi
Seuraava artikkeli
Liitto tiedottaa 2 2025