|
Maalahden Fredrik Smulter punnersi penkiltä Suomenennätyksen 345,5 kiloa lauantaina 28. helmikuuta Pietarsaaressa.
Sarjassa 125+ kg nostanut MIF:n Smulter oli tyytyväinen punnerrukseensa, mutta harmitteli, että ei tehnyt sitä jo edellisenä viikonloppuna voimanoston SM-kilpailuissa Sotkamossa.
- Se oli aika helppo nosto kuitenkin, tuumasi Smulter, jonka nostama ennätys syntyi Pietarsaaren Voimailijoiden järjestämissä kansallisissa penkkipunnerruskilpailuissa.
Smulter aloitti 335 kilosta. Kolmannen noston hän jätti käyttämättä.
- Säästän kroppaa ettei tule mitään vammoja. SM-kilpailuissa pitäisi saada aika lähelle sama tulos, puheli Smulter, jonka tähtäiin on 28.3 kilpailtavissa SM-kisoissa Lempäälän Ideaparkissa.
Smulter vei ennätyksen puolella kilolla nimiinsä Ahvenanmaan Kenneth Sandvikilta.
Tuomareina toimivat Johanna Linna, Mika Honkaniemi ja Timo Leino.
- Kyllä se oli hyvä nosto ja tuli tosi kevyesti, kommentoi Honkaniemi Smulterin ennätysnostoa kisan jälkeen.
|